ניאו קונסרבטיביות רדיקלית, ב’

משך קריאה כ־ 20 דקות

ביטויי שיח מאפיין תפישה,
כתבים בשם אומרם

א’, מודל אוזן המן

הקדמה

לא, אינני נוטה, שואף להתדיין עם מי שיכול לתרום לדיון את החצנת הסנטימנטים שלו. אין עניין בשיח.

יכול לשמוע – זה מרתק.

יכול לענות על תפישתי, אם נשאל.

ייתכן שלא לזכותי, מחצין במודע עוינות, לעג, חוסר הערכה באופן כללי לבעלי תפישות קונסרבטיביות שהנימוק באחיזתן, הוא

  • התכנסות הזדהותית,
  • הסתכלות מיידית ורטיקלית, פותרתסוגיה יחידה, זמנית, מנותקת הקשר.

שיח אופייני

השיח המובא להלן, מבחינתי, מהווה דוגמא קלסית גנרית לתפישה אופפינית שמהותו:

מהפך!
עימות
בין ניאו קונסרבטיבים רדיקלים, שהודרו מחיים ממסדיים
לבין משמרי פרוגרסיביות.

כשזה רחוק ממני, צר לי על המצב, על עצמי, רוחש בוז לתפישות כאלה, שמשפיעות כה מהותית על סביבת חיי.
להלן ציטוטים, עם תיקונים מינוריים. מה שאני כתבתי, לא חשוב כמובן.

… אני אוהב אותי לא את נתניהו.
מעולם לא באמת היה לי סנטימנט לאף מנהיג.
תזכור שאני מטורף שרץ כל חייו אחרי כסף הצלחה וביטחון. כל השאר זה בונוס

קבל כמה סקופים:
אנחנו הליכודניקים חיינו –
בספקנות תמידית מול השליטון
בספקנות תמידית מול המדינה
בספקנות תמידית מול החינוך
בספקנות תמידית מול התחסדות.
עכשיו דיקמן יאיר למי זה חשוב שאני מטומטם ליכודניק, לי או לך, או לשנינו?
האם לי כליכודניק זה טוב ליכוד או טוב עבורי שמאל. או שניהם. למה מישהו בכלל צריך לנסות לשכנע אותי למה כשאני רואה ירוק צריך להגיד לי שאני רואה צבע אחר? אם תרד לסוף דעתי תראה שלעקרונות השמאל הימין לא מתייחס אלא הוא מתייחס לאג׳נדות. הוא לא מדבר על יסודות או דרכי חשיבה של האחר. גם מרצדס ראו שכדי לשמור על החברה לא המותג הם צריכים למכור הכל, מכוניות קטנות וגדולות.
השמאל יפה אותנטית נהדר. לצעירים אין סבלנות לזה, כמה אנשים הולכים לראות אופרה? כמה אנשים הולכים לראות עומר אדם? מצער אבל מציאות.
היסודות שאתה מדבר והחלוקה לא בטוח שזה שם… כמו שהסוציאלזם ניגמר לא בגלל שהוא לא טוב לציבור אלא בגלל שהוא לא בר קיום יישומי בתוך כלכלה עולמית חופשיה זה צורך לא אג’נדה.

אתה כותב “אתם” ו”אומרים לכם” ו”לוקחים אותכם” כאילו אני נוער מצוקה, אני לא ליכודניק ולא שמאל. אני צף נקודתית. ולא מתעסק בזה יתר על המידה.

מה אומר ברק חוץ מסיסמאות? מה הוא בדיוק רוצה לעשות? כל היום הוא אומר למה ביבי לא אבל לא אומר למה הוא כן.

אני הכל אבל לא מפגר.

אגב קראתי קצת על העבר של מבקר מדינה. לאורך כל הדרך כולל בן גוריון ויסודות אחרים היתה בעיה בישראל בהתנהלות התיחסות הגדרת תפקיד, לאורך כל הדרך אני יכול לשלוח לך מקורות. עזוב אותי שמאל ימין אשלח לך שזה לא קשור למה שאתה מנסה לומר שהיה קשור. עבורי השילטון עושה לאורך כל הדרך מה שהוא רוצה בלי שום… דיספלינה דוקטרינה וערכים. ניהול תוך כדי אש אויב זה ישראל… אתה מנסה למכור לי דג סלומון שגדל בבריכה כדג שגדל במים הפתוחים אבל מזהים את זה לפי ״הצבע״. מבקר מדינה אמור לבקר האם תהליך חוקי נכון עבור הממסד ועבור העם. זהו אחד מתפקידיו. עבורי המילה ״להתערב״ ״ולבקר״ שתי מילים שונות סליחה. אם הוא מתערב שיחליט כבר עבורנו וזהו. מה זה מתערב, פה הנברנות המילולית מחוייבת נקודה.

ממש לא לכודניק, אלא מנסה להסביר לך שניהול ההגדרות לא מבוקר, אין באמת ולא דואגים לבנות בסיס, אלא התקדמות תוך אש. אין פה ואף פעם לא היתה דמוקרטיה בישראל. זאת השאיפה הנחמדה של כולנו, עכשיו תשאל אותי האם תהייה פה דמוקרטיה, אז אני לא יודע אם תהייה פה דמוקרטיה סתום כמוני אומר שמקסימום הייה פה תוצר של מציאות הכרחית ונגיע לדמוקרטיה סוציאליסטית אחרת תהייה פה מלחמת אזרחים.
אגב אתה מזלזל, אבל לי יש אומץ להגיד 10 שנים לפני, מה שאחרים חוששים. אין פה ולא היה אף פעם ריבונות אמיתית, אין ולא היה ממסד אמיתי, אין פה באמת תרבות אמיתית, יש פה באלגן. ככה זה מתחיל מבוי סתום בלתי פתור של ממשלה קבועה זמנית, מה שאותך לא מדאיג ואותי קצת יותר…

זה תפקידו של הממונה על הגבלים עסקיים, אבל זה משהוא שגם לא קיים, עכשיו אתה צריך לראות איזה בקרה עושים לאמצעי תשלום כדי לשמור על הבנקים, מי שומר על מי? לא מבין. מה שקרה כאן עם הגז זה חברה שלך יחימוביץ רצתה לבטל הסכמים שהמדינה חתמה. כמו שטראמפ עשה עם האיראנים. אתה מתייחס לצדיקים סביבך וחושב שאדם כמוני עם רגישות יתר לרישיונות מדינה והגבלים עסקיים ידבר בשם הדמוקרטיה שלאורך כל הדרך לא חוויתי אותה, לא מרגיש אותה. די עזוב למי אתה רוצה שאנשים יאמינו? לאן אתה רוצה שהם ילכו? כנראה אחרי מי שיודע לשקר אותם טוב יותר. ואז אחזור ואשאל מהו שקר 99 אחוז? אשלח אותם לבלוג שלך…

דיקמן ידידי וחברי האהוב. עבורי משטר ושילטון זה אותו דבר אם נותנים לי להתפרנס בכבוד אם נותנים לי חופש ביטוי, מספקים לי ביטחון וריבונות שווה ומבוקרת. ואני אפילו חזיר ואומר כיף שזה לא חייבים לספק לי אבל לפחות שארגיש כך, לא מרגיש כך. שנות ה-80 סוף תחילת 95 96 היה כיף, כעת לא כיף פה. ואגב, גם לא כיף בעולם סתם לא כיף החדשות, לא כיף מה שרואים. לי זה הכי חשוב כבר לא כיף נגמר הסוכר שהיה במסטיק. אם אתה חושב שכיף אני חושב שלא. מנהלים פה וויכוחים סתם על סתם אף אחד לא יודע באמת משהוא. השאלה שכל בוחר צריך לשאול את עצמו למה הם רוצים להיות שם, עבורנו או עבורם?

תגיב אשר תגיב, לא כייף נקודה. השמאל חפר עמוק לא מצא גז, חכמי עולם. ומה מצחיק שהגיע טריפוליטאי מוכר זיתים מהשוק והביא את הממצא הכי חשוב של עתיד ישראל ועכשיו כולם שותפים רוצים להיות שותפים שלו ולזיין אותי, אמשיך את העומק – זה שלא מצאו עד שסוחר הזיתים הגיע, זאת קונספירציה או מדובר פה במפגרים שקוראים לעצמם חכמים עם פחים ריקים? שוב טריפולטאי מהשוק נתניה.

תתייחס לעוד שאלה האם זאת היתה קונספירציה שלא מצאו איך זה יכול להיות? הרי מדובר בגאונים מה הם עשו עד אז 70 שנה של מה?

הביאו לפה מיליון רוסים. טוב רע, ככה אני יודע לבחון דברים, טוב רע. אני אומר שגרוע. אגב זה גמר פה את העניין. אין איפה לזוז אחד על השני מיליון… רק שהמפגרים לא בדקו, ויצאו מתוך נקודת הנחה שהם שמאל, ירו בראש של כולנו. מה שאתה רואה מול העניים זה תוצר של מה שהשמאל עשה לעצמו. אתה מכחיש…. דיבורים נחמדים אבל טעות אחרי טעות. עכשיו התעוררו, האמת היא שכולם התעוררו.

אל תהייה בשוק דיקמן, ולא בשוקיים. אולי אתה קורא את המלל ומתייחס נקודתית לאשר נכתב ולא מתייחס למה שאני מנסה לספר לך לאורך כל הדרך…
יש מוצר שנקרא נתניהו ויש ״אותנו״, המפגרים הפשוטים הליכודניקים הלא יודעים הביריונים, הגסטאפו, שואפי המלחמה ומטפסי עצים, וממקום אחר של הג’ונגל אנחנו שומעים את הקולות של החסידות המתחסדות.
האליטה החברתית שחוץ מלדבר לא עושה כבר 30 שנה כלום, אכן עשו עכשיו כאילו רוצים לעשות אבל לא עושים. השחקנים על המגרש הם תחפושות או מומיות של מתאגרף אחד שנראה כמו נתניהו אבל קצת יותר טוב, ושחקן שנמצא בתחפושת עם זקן.
אתה רוצה שיחימוביץ תבטל את החוזים שהמדינה חתמה? כמו טראמפ שביטל את ההסכם עם האיראנים? אתה מביא דג מסריח לא פחות מנתניהו ומספר להם שהם צריכים לאכול מהדג הפחות מסריח ומטמטם אותי עם דיבורים על מנדלבליט ואני מבקש ממך שנים כבר להבין שעבורי היסודות פה לא טובים, ואנחנו לא יודעים את האמת, וכאילו לא מסריח פה אבל כן.
זהו, יש שלושה דגים מסריחים על השולחן. אני לא חושב שצריך לאכול את הכי פחות מסריח, אלא לא לאכול אף אחד מהם. שלא תהייה בשוק אתה קובע עבורי מה אני ומי אני.

די להתחסד, אני לא נתניהו אני לא ברק אני לא… זהו נמאס כבר מהפוליטיקה הזאת. אתה נותן לזה משמעות יתירה ואני לא. פוליטיקה זה סילסולי קולות ושום דבר אחר לא, מי הם רוב האנשים שרוצים להיות בפוליטיקה… סתם. תשאל את עצמך למה זה מעניין אותך יתר על המידה, לי יש חלחלה מלשמוע את אותם סיפורים אין סופיים שכאילו המבינים מבינים והמטומטמים לא מבינים. לך יש יופי, לי אין. אני מחפש להמתיק את חיי בסוכר מסוג אחר… לי ברק עושה חלחלה, נתניהו לא פחות. מה אתה רואה שם שאני לא? מה התוכן בהידוק בקרה על השלטון? שלחתי לך על בתי המשפט איזה בקרה? שנים כבר אין באמת בתי משפט פה, איזה בקרה? מה זה מעניין שהטיסו מישהו במסוק? מה לא ברור, שאנשי עסקים עשירים עושים עסקים עם מדינות זה לא מקובל? אתה מרגיש נוח עם זה, שאיזה מפגר לוקח את ראש הממשלה שלך על טיסה בהליקופטר? כן, לא בטלוויזיה פריים טיים, אין מדינה בעולם שזה קורה, אתה מבין את זה? תראה לי את זה פעם אחת באיזה מקום זה קרה… איפה. מנגנון התפתחות, לא בקרה, זה מה שאני רוצה, בכל אשר כתבתי לך כולל רוסים כולל טריפולטאי, זה התפתחות. שאיפה ממשית להתפתחות נכונה.

אני פעם התייחסתי למשהו אשכנזי לא אשכנזי, כתבתי לך ‘טריפוליטאי’ בגלל התייחסות שלך לעניין: ״הגיע איש הכפר דפק על האדמה במקלו ויצא גז״. קצת אלמנטים אסוציאטיבים, ואכן נכון איפה הגאונים עסוקים, בלבקר את מי?
מי שהשאיפה שלו להתפתח להתקדם, התעלמות מהמציאות הטובה או הלא נכונה.
נתניהו לא הביא את הדת לישראל. הוא לא איש דתי, הוא משמר את מקומו בגלל שהוא מבין שיש פה דת ותהיה פה דת.
כשאני שומע את לפיד ורואה את הקצף, האמת גם מפחיד אותי. זאת הבדלה אזרחית בסיסית זה גרמניה דיקמן זה היטלר, אגב אני לעולם לא שמעתי את נתניהו מדבר או אומר חילוניים לא חילוניים גם עכשיו עם האתיופים האיש לא אמר ״בני העדה״. פשוט אמר צריך להבין שזאת מדינת חוק יכול להיות שהיא לא אבל זאת השאיפה…

דבר אחד אתה לא מוסיף… אתה מאמין שרק שמאל יכול לעשות, לבקר, לדבר, להרשים, את זה אתה ינקת מאיפה שהוא. מה שאצלי לא קיים, אדוני.
נתתי יותר מפעם אחת את קולי לשמאל, מרכז, ימין, אולי בלי להבין אולי בלי כלום… אבל לפחות הפעלתי שיקול דעת שלי… לא מה שינקתי, ועבורך זה לא קיים.
אם יבוא האיש המבריק בעולם שהוא ימני לא תיתן לו את קולך?
זה שם דיקמן יש לך בעיה בסיסית בצידוד, אתה שמאלה וזהו.
אתה מאמין שרק שמאלן יכול לעשות את זה. זה הבסיס וזהו… מפחיד ואפילו מאוד.

״את נתניהו פחות מעניין מה יקרה אחריו. אחריו המבול״ . זה נכון?
את מי בשמאל עניין מה יקרה אחריו, ומה קרה אחריו? את זה אני קורא דיקמן, שאוהב לקרוא בין המילים, מה מנסים להכין פה ולמה? ״אחריו המבול״. ואחרי מי בשמאל לא המבול? הבנתי אתה בשוק ואתה לא חייב, ואכן גם אני בשוק ואין לזה סוף…

אני יודע מה היא תפיסתי? אז אתה מתעסק בתפיסתי? אותי מצחיק מעליב. איש פשוט שכמוני מנסה לתרגם כילד מה שהוא רואה, אסוציאטיבית. עכשיו רואה את תמונתו של חוזה המדינה. דמות הרצל עם כתוביות מדינה, לא מדינה עם מסרים… אגב לא בטוח שלא ממונת ותהייה מחוייבת למאפיה סמוייה… להערכתי אתה לא מבין את אשר אני כותב, ואכן אתה צודק יש הבדלי ידע, תפישה והבנה בינינו. כאשר להערכתי ברמת התאוריה אתה גאון, ובפרקטיקה התירגום למה שאתה רואה חושב לא קורה.
מקווה שתבין את המשפט האחרון: ניסיונות הטיבול השיוך,יכולים להיתפס כגזענות בהרבה יותר מאשר נתניהו הוא דמותו השניה של היטלר. אלה עבורי ״שוק״ והרבה יותר משוק, כאיש נבון שכמוך מעלה על הכתב.
לגבי השאר אני ממש לא ניפגע הגיע הזמן שלא אתעסק בדברים שאני לא מבין בהם חסר טעם להטריד אותך ולפגוע ברמתך התפיסתית דרכי החשיבה שלך, לא התכוונתי סתם בסערת רגשות אני נרתם לדיונים שאין לי בהם לא עניין זה מסובך לי מדי.


 

פרק ג’, הרחבה על רכיבים

Share

One thought on “ניאו קונסרבטיביות רדיקלית, ב’”

הערות? אשמח לתגובתך

Share
%d בלוגרים אהבו את זה: