פגוש פוגייש פגשתי – הסתייגות כתוכן

הערכת משך קריאה: <1 דק', תלוי כמה שניות יש לך בדקה

מוקדש* למי שתרומתם** לשיח תכני*** הוא הסתייגות****, בשלילה*****

יש אנשים, שכמאפיין בשיח תכני תרומתם מסתכמת בסיוג הדברים.

על פי רוב הסיוג הוא לסוג מסוים של תוכן – גאולה אבן בשבתה עם ירון לונדון, שלא יכלה לשאת רעיונות פרוגרסיביים, ועיקר תרומתה הייתה לסייג את שאלותיו, שמתאפיינות באמירה.

במקרים אחרים דינמיקה בין שניים שאחד בתפקיד נפק תוכן והשני מסייג.

הסיוג הוא מאפיין תקשורתי של טיפוסים אנליים, אדמיניסטוריים, מחוייבים למבנה ולתוכן מדוייק כפי שיושב להם בתודעה, פחות להפשטה, לסיפור, לזרימה לאווירה.

בעיניהם נחשב שהסיוג תורם לשיח, שכן מבחינתם ה’אמת’ המהות החשובה להם, אישיותית, נפגעת.


* אחאנא”ר שכמוני, אף פעם לא הבנתי את הקונספט ‘מוקדש ל-‘ בספרות, בספורט; מין מחוות של שמרנים חובבי מלל מרהיב שמובנות לעמיתיהם נטולי בקרה רציונלית. שיהיה.

** תרומתם – בדינמיקה של שיח, מספיק שניים, ויותר, יש תרומה לכל המשתתפים, החל מהדומיננט, נפק התוכן, המקשיב, השואל, המהנהן, מסיח את הדעת, כולם חלק מצבר הצגת עמדות, שחלוף מלל, כשאחד מהדוברים יכול להיות דומיננטי, או מקשיב, מנפק את התוכן,

*** לשיח תכני – שיח רב־מלל, מעבר לאינפורמטיבי גרידה, שמכיל תפישות ערכים.

**** הסתייגות התייחסות לשיח בנושא מסוים, כשהתרומה לנושא המוצג הוא את מרכיב ה’באמת’ וה’בעצם’ של המסייג, בין הפוך לחלוטין מהנאמר במקרי קיצון, לבין אפס נקודה משהו מהמתואר.

***** בשלילה – כנפק תוכן אני מכיר את מי שמסכים, מדי. ואת מי שתרומתי היא ‘אני עם מזדהה עם…’ ומי שמוסיף עובדות ומספרים, ואת מי שמאיים עלי במבחני תקפות על התוכן שאני מספק, וזאת תרומתו לשיחה.
אז לא אולי, בוודאות, הרווחתי זאת ביושר. עם זאת, אינני מעריך, לא מוקיר, מטעמים מובנים 😆 סוג תרומה שכזה.

Share

הערות? אשמח לתגובתך

Share