טיירי וידר – ג’אז

הערכת משך קריאה: <1 דק', תלוי כמה שניות יש לך בדקה

סטנדרטים

מוסיקת הג’אז ביססה את הרפרטואר שלה במשך עשורים על שירים פופולריים שהתפרסמו באותה תקופה או כאלה שהיו להיטי עבר. אלה היו שירי פופ, פולק, בלדות, או אפילו שירים מתוך סרטים של דיסני, כל אלה נכנסו לרפרטואר של כל נגן ג’אז בעולם. מאות קטעים אלו מכונים “סטנדרטים”, וכל נגן בעולם יכול לשתף פעולה עם כל נגן אחר ללא צורך בחזרות או דיבורים מיותרים.

בנוסף, נכתבו קטעים מקוריים שהעשירו את רשימת הסטנדרטים.

אחד הסטנדרטים האלה נקרא The Nearness of You, שיר משנת 1938 שנכתב לסרט והתפרסם שנתיים לאחר בגרסה של גלן מילר ותזמורתו.

תקליק ביוטיוב את שם השיר הזה ותוכל לשמוע גרסאות משובחות אחת אחת במשך שעות, אלה פיטסג’רלד, לואיס ארמסטרנוג, פרנק סינטרה ועוד.

הגרסה שאשמח אם תשמע מיוחדת בגלל הרכב האנשים המשתתפים בה. אם לחשוב על דימוי, קח נבחרת אול סטאר בכדורסל עם הטובים ביותר שבאים לליאו מסי כדי לתת לו כבוד ולהכיר בערכו, והוא, בחזרה, נותן להם כבוד ומכיר בערכם.

הם כולם, מתכנסים לשיר אחד, על אותו המגרש. מצד אחד הרכב הגא’ז שכולו כוכבי על, בנד לידרס אחד אחד, בעלי קריירות מפוארות, כל אחד מהם מייקל ג’ורדן (הייתי כותה מלמיליאן אבל אולי צריך לשמור על מידה מסוימת של ריסון… ואם כן למה המציאו את הסוגריים האלה לכל השדים): מייקל ברקר בסקסופון, הרבי הנקוק בפנסתר, פט מת’יני בגיטרה, צ’רלי היידן בקונטרבס וג’ק דה ג’ונט בתופים. אני רק רושם את חמשת שמות אלה ומקלדת המחשב שלי מתחילה לרעוד… מפגש־על מטורף, דימיוני.

ואת מי הם מזמינים לבצע את השיר? לא זמר ג’אז בכלל, אלא זמר ענק בפני עצמו ששר בסגנון פופ, פולק, קצת קאונטרי, קצת רוק: ג’יימס טיילור האגדי.

תקשיב באיזו עדינות זה נעשה, איך 5 נגנים ענקיים, שומרים על איפוק, לא מחפשים פוקוס, נותנים לאורח שלהם את כל המרחב המגיע לו, רק שישיר. הם יודעים להעריך אותו כמות שהוא, והוא שר כמו שהוא יודע, לא מחפש להרשים או להישמע אחרת ממה שהוא הכי טוב בו.

קטע מעורר מחשבות על הערכה, אהבה לזולת וצניעות


 1. טיירי וידר – מיילס דייויס
 2. טיירי וידר – ביל אוואנס
 3. טיירי וידר – ג’אז
 4. טיירי וידר – מריזה
 5. טיירי וידר – Barbara
 6. טיירי וידר – Tose Proeski
 7. טיירי וידר – Ibrahim Maalouf, Juliette Greco
 8. טיירי וידר – קול ללא סווינג
 9. טיירי וידר – Yamandú Costa
 10. טיירי וידר – אין לי מושג
 11. טיירי וידר – הללויה לאונרד כהן
 12. טיירי וידר – טקסים טריו
 13. טיירי וידר – מריזה ומיגואל פובדה
 14. טיירי וידר – Caetano Veloso
Share
Share