מריזה ומיגואל פובדה

פלמנקו רוקד עם פאדו

בשנת 2010, ספרד ופורטוגל, שתי האחיות מחצי האי האיברי, חגגו 25 שנה להצטרפותן לאיחוד האירופי. בהקשר הזה ארגנו במדריד קונצרט חגיגי עם התזמורת הלאומית ושני זמרים ענקיים: מריזה מפורטוגל ומיגואל פובדה מספרד. שני כוכבים גדולים וזוהרים על אותה הבמה לקונצרט מרגש שבא לציין את השותפות בת מאות השנים בין שתי המדינות ושני העמים.

לא ראיתי את המופע בשלמותו אבל בקטעים הזמינים שומעים כל אחד מהם שר סולו, פעם היא, פעם הוא, ממש נפלא. ואז הם שרים שיר ביחד….כל אחד בשפתו, ומפה די נגמרות המילים לתאר…אם כי אני סומך עלי שאמצא בכל זאת. תראה את הקטע. פעם אחת סתם תגלה אותו, תסתקרן. פעם נוספת תסתכל כל פעם בזה או זאת שלא שר(ה) באותו הרגע, את התגובות, המימיקות, הנשימות. שתי התרבויות שרות את העצב מאוד חזק. תראה איך זה שלא שר חי את העוצמות של השני, נשאב בתוכן. נושם את נשימותיו. ואיך היד שלה על כתפו, ואחר כך מסתובבת באוויר, מתקרבת ומתרחקת כדי בסוף שוב לנחות על כתפו. מעין מחול חיזור כזה.

זה מהפנט כי זה יפה בעיני, וגם כי זה זר לי כל כך. אני לא קרוב מספיק לתרבויות האלה בכדי להבין את הניואנסים, הדקויות, הקודים. אז לפעמים אני נרגש עד דמעות, ולפעמים אני נבוך ומעדיף לחייך או לצחוק:

א-פרופו מריזה ולראות כמה פעמים, היום הקשבתי שוב לה שיר שלה עליו כתבתי לך פעם… ככל שאני רואה את זה יותר אני יותר מתרגש. אני יודע כבר מראש מה עומד לקרות ומתי וזה רק מעצים את החוויה. מומלץ!

 


 1. טיירי וידר – מיילס דייויס
 2. טיירי וידר – ביל אוואנס
 3. טיירי וידר – ג’אז
 4. טיירי וידר – Mariza
 5. טיירי וידר – Barbara
 6. טיירי וידר – Tose Proeski
 7. טיירי וידר – Ibrahim Maalouf, Juliette Greco
 8. טיירי וידר – קול ללא סווינג
 9. טיירי וידר – Yamandú Costa
 10. טיירי וידר – אין לי מושג
 11. טיירי וידר – הללויה לאונרד כהן
 12. טיירי וידר – ואן היילן
 13. טיירי וידר – טקסים טריו
 14. טיירי וידר – Caetano Veloso
Share
Share