אינטליגנציה מלאכותית – כמיהה לסמכותנות?

משך הקריאה: 2 דק', תלוי בכמה שניות יש לך בדקה

Chat GPT

נראה שזה העתיד. נישא בפי כל.
לשם הולכים מנועי החיפוש; כהתפתחות אבולוציונית:

בעידן הראשוני – Lycos, וה- Alta Vista למיניהם בתשעימים, הצגת אתרים בהתאם לשכיחות המילה המוקלדת ממכלול אתרים שנסרקו ואונדקסו מראש.

המחשבון המדעי בכיתה י’. לא עזר לי להיות מדען, אבל גם לא הפריע

Google כמובילה, בינג ועוד, החלו מהחלפת המילניום להציג אתרים מאונדקסים מראש לפי רלוונטיותם למילות החיפוש, בהמשך לצילומים, תוך מתן משקל לפרופיל המחפש, מיקומו הגאוגרפי, ולתקפות המענה הנשענת על ‘חכמת ההמונים’.

כעת מתחיל עידן חיפוש במאגרי מידע תשובה מנוסחת דיגיטלית לשאלה ספציפית, וזאת על פי מילה עוקבת למילה.

יש להניח שחברות אחרות ישיקו את המענה שלהם לאתגר, וגוגל תעשה זאת אחרי ש- mile stone שנקבע כמאיים על הכנסות יושג.

בצד שיפור האיכות [הַקִרְבָה לכוונה] של התשובות תעלה,
הקונספט של תשובה יחידה סמכותנית היא המשך מגמת התמוססות הביזור, הדמוקרטיה, וכמיהה לסמכותנות מתגברת.

ניתן להאשים אותי בשמרנות בומרית ריאקציונרית.
הואשמתי כבר בהאשמות חמורות מזו.

אני מתנגד, מתונות, ל- VAR; נראה לי משפיע מדיי על המשחק ביותר מדי היבטים, כדורגל הוא משחק אנלוגי, לטעמי, טעויות שיפוט הן חלק מהריגוש וההנאה מהמשחק.

אני כמובן מעדיף תשובה ראשונה מעולה לשלאלה שנשאלה, ומשער שמחיר הייעול הוא גם חיזוק הנטייה לסמכותנות.

ואולי אני דומה לאמי, שכשרכשו לי את המחשבון ב- 1976 הזהירה מהתנוונות ואיבוד היכולת לחשב.

Share

2 תגובות בנושא “אינטליגנציה מלאכותית – כמיהה לסמכותנות?”

  1. מחשבון למיליארדר ההורים שלך קנו לך. אני חשבתי שמשפחת דיקמן קונה טוב אבל לא הכי טוב. האמת שנכון היתה תקופה שרק היה Texas. כבר אז ידעו הכל ולא המציאו מאז כלום כמעט כלום, חוץ מלעשות על הבורים ברחובות סיבובים של כסף. במחשבון שההורים שלך היה את הידע לחשב כמעט כל נוסחה מתמטית שרק רצית, ובנוסף יכולת ממש לכתוב סט הוראות מתמטיות. שים לב הגודל שלו כמו טלפון היום. אכן נכון היה חסר בו דבר אחד עיקרי: תקשורת מצלמה ומסך תצוגה צבעוני. אבל את הידע היה. גם Ai זה ימי הבניים שום דבר חדש טכנולוגית אין שם, העולם חייב משהו לעשות, משהו להתקדם אליו. טכנולוגית, פריצת דרך – רק רכיב התקשורת שזאת בעצם תשתית ולא שום דבר אחר. גוגל זה ישום מטורף וחשיבה מחוץ לקופסא שכן אף אחד לא חשב על מנוע חישוב שעובד בצורה הזו. אגב יכל לא לעבוד להם, אבל הם הבינו את נושא ההפניה בצורה מרחיקת לכת מה שאחרים לא באמת הבינו. לקחו התנהלות חברתית ועסקית ונתנו לה משקלים ותירגום טכנולוגי כיישום. אגב השימוש בביתי ספר בניו יורק נחסם ל Ai אמריקה הגדולה! Ai הצליח לעבור את מבחני ה Bar , כלי נהדר ביחוד ללימוד וממליץ לתלמידים להשתמש, בכל רגע נתון.

    1. אליהו, תודה על תגובתך מאירת העיניים.
      כאמור, ההטייה לרכוש את הכי טוב היא שילוב של תקווה שהגורמים האקסטרנזים לא יעכבו פוטנציאל התקדמות או הנאה אינטרינזיים, עם תיעול אהבה עצמית. מה שכמובן מעמיק את עומק הכשל – לא עזר לקריירה המדעית שלי.

הערות? אשמח לתגובתך

Share
%d בלוגרים אהבו את זה: