טיירי וידר – Bill Evans

משך הקריאה: 4 דק', תלוי בכמה שניות יש לך בדקה

שיעור בחפיפה

יש את הקטע שהוא שיעור בחפיפה, איך לא עושים חפיפה…

ביל אוונס, פסנתרן ענק ענק ענק, אחד הגדולים בכל הזמנים, לבן, אחד הלבנים הספורים שניגנו עם מיילס דייויס. הוא ניגן איתו בסוף שנות ה- 50 באחד ההרכבים המהממים של מיילס, והקליט איתו את ה-אלבום, kind of blues, שהוא לכל הדעות שיא של תקופה, שיא של הג’אז, אלבום לאי בודד, לספרי ההיסטוריה.

מיילס תמיד גילה אומנים צעירים ותמיד התקדם לדבר הבא. כשאמרו לו למה אתה לא מנגן עוד כמו ב- kind of blues וכאלה געגועים והוא כבר היה בחשמל וג’אז חופשי ועוד, הוא פשוט ענה “הג’אז מת”, הכוונה די להביט לאחור.

זה ביל אוונס, זה המעמד שלו, מקום הכבוד שלו לנצח.

בסרטון זה הוא מגיע לדנמרק להופעה בטלויזיה ואמור לנגן טריו: פסנתר בס תופים, מה שהוא הרבה לנגן רוב שנותיו. הבסיסט, אדי גומס ניגן איתו המון שנים, והוא מגיע לשם ללא מתופף. הוא נפגש עם מתופף מקומי, יתכן כי ניגנו ערב לפני, על כל פנים הם צריכים לעשות חזרה על מה שעומדים לנגן באותו יום.

המתבקש הוא להביא תווים, אולי לשלוח אותם מבעוד מועד אם ניתן, ולעשות חזרה עם כלי הנגינה כדי לעבור לפחות על המעברים שמצריכים טיפול מיוחד או שימת לב. זה לטובת המתופף אבל גם לטובת השלישיה כולה. אבל מה שקורה הוא מחזה אחר לגמרי…

ביל אוונס, מלך הפסנתר, ההרמוניה, המוסיקה העדינה והמתוחכמת כל כך, עמוק כל כך, ביל אוונס כמו מנסה להכשיל את המתופף בכל דרך אפשרית. בקושי מביט בו, מעביר לו ב־10 דקות את המידע ללא תווים – בסוף, לקראת הנגינה נמצאו תווים, בחוסר רצון מופגן – וכשינגנו סוף סוף, איפה מושיבים את המתופף…. בגב של הפסנתרן, איך יתכן, איפה המבטים, התקשורת והקשר? בחיים לא תראה שלישיה יושבת ככה.

המתופף, בנס, ובכישרון רב מאוד, יצא מהמבחן עם ציון 100, אבל אפשר לומר שביל אוונס ניסה הכל כדי שזה לא יהיה המצב.

בעיני זה קטע מרתק. וכל כך ניגודי לקטע שראית אתמול עם מיילס, איך הוא לוקח אחראיות על הדור הבא, לא מוחץ אותו תחת המוניטין והמותג שלו.

אגב, אם שמעת את הקטע של מיילס פעמיים, עוד דבר שתמיד מהפנט אותי זה האנרגיה והעוצמות שיש בסוף הקטע בהשוואה לאיך שהקטע מתחיל….מעט צלילים, המון אוויר, המון שקט מעורר השראה, מעורר צלילים…איזו בניה.

 

 


 1. טיירי וידר – מיילס דייויס
 2. טיירי וידר – ג’אז
 3. טיירי וידר – Mariza
 4. טיירי וידר – Barbara
 5. טיירי וידר – Tose Proeski
 6. טיירי וידר – Ibrahim Maalouf, Juliette Greco
 7. טיירי וידר – קול ללא סווינג
 8. טיירי וידר – Yamandú Costa
 9. טיירי וידר – אין לי מושג
 10. טיירי וידר – הללויה לאונרד כהן
 11. טיירי וידר – ואן היילן
 12. טיירי וידר – טקסים טריו
 13. טיירי וידר – מריזה ומיגואל פובדה
 14. טיירי וידר – Caetano Veloso
Share
Share
%d בלוגרים אהבו את זה: